Sprzęt do pracy na wysokości

Sprzęt do pracy na wysokości

Praca na wysokości jest bardzo odpowiedzialna i trudna, nawet niewielki błąd może narazić na uszczerbek nasze zdrowie a nawet kosztować życie. Charakter pracy na wysokości stwarza konieczność zaopatrzenia się w specjalistyczny sprzęt. Taki, który będzie stał na straży naszego bezpieczeństwa a jednocześnie bardzo ułatwi nam wykonywanie pewnych prac nawet na kilkudziesięciu metrach nad ziemią. Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP osoby pracujące na wysokości powinny zostać wyposażone w odpowiednio dobrany sprzęt.

Jednym z najpopularniejszych urządzeń stosowanych do prac na wysokości są podnośniki koszowe. Umożliwia bezproblemowe dotarcie do ciężko dostępnych miejsc. Wiele firm zamiast zakupu, decyduje się na wynajem podnośników koszowych Warszawa – dla większości jest to po prostu bardziej opłacalna inwestycja a często nawet zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Akcesoria ochronne

Do realizacji zleceń na wysokości niezbędne są także różnego typu akcesoria ochronne. Możemy do nich zaliczyć :

  • drabiny, podesty ruchome
  • kaski, hełmy przemysłowe
  • zestawy asekuracyjne
  • ławki do pracy na wysokości
  • amortyzatory bezpieczeństwa
  • uprzęże

Wybierając akcesoria ochronne musimy sprawdzić czy są wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a także na znaczne obciążenia. Ponadto wszystkie narzędzia zabezpieczające muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Pracodawca powinien być tą osobą, która czuwa nad bezpieczeństwem pracowników. Sprawdzać na bieżąco, czy możliwe jest zastosowanie środków ochrony zbiorowej tj. barier, rusztowań lub pomostów zabezpieczających, siatek bezpieczeństwa czy wszystkie te elementy są właściwie skonstruowane i zamocowane. Pracodawca jest od tego aby środki były właściwie dobrane do wykonywanej pracy. Dbając o bezpieczeństwo swoich pracowników dobrze by pracodawca upewnił się, że pracownicy wiedzą, do czego służą poszczególne akcesoria ochronne. Czyli do czego mają przypiąć linki bezpieczeństwa i czy miejsca ich mocowania są odpowiednio wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *