Podnośniki nożycowe

Podnośniki nożycowe

Podnośniki nożycowe są to urządzenia przeznaczone do pionowego unoszenia przedmiotów na duże wysokości, przy wykorzystaniu napędu pneumatycznego, hydraulicznego lub elektrycznego. Podnośnik nożycowy może być używany wewnątrz pomieszczenia, na zewnątrz lub w terenie.
Podnośniki nożycowe różnią się między sobą wielkością, rozmiarami kół oraz zastosowanym napędem. Mogą być stacjonarne lub mobilne. Mobilność pozwala na dowolne przesuwanie podnośnika, w celu ustawienia w odpowiednim miejscu. W małych pomieszczeniach wykorzystuje się małe podnośniki, o niewielkich kołach, zwrotne, bezpieczne i napędzane elektrycznie. Pracujące wewnątrz mogą być umieszczone na platformie.Podnośniki o większych kołach mają bardziej uniwersalny charakter i mogą być wykorzystywane zarówno w małych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Nowoczesne podnośniki nożycowe o napędzie spalinowym pozwalają na pracę w terenie, nawet w niesprzyjających warunkach. Wyposażone są w silnik Diesla, napędzane są na cztery koła, mogą poruszać się po niestabilnym podłożu, gdyż mają bardzo dobrą przyczepność.

Konstrukcja podnośnika nożycowego, platforma służąca do podnoszenia oraz układ nożyc, wykonane są ze stali. Do podnoszenia ładunku wykorzystywany jest silnik hydrauliczny, elektryczny lub układ siłowników. Podnośniki nożycowe mogą zostać uzupełnione o wyposażenie dodatkowe jak drzwiczki, barierki ochronne, klapy przeładunkowe lub dodatkową ochronę. Podnośniki nożycowe mogą różnić się sposobem podnoszenia, dzięki czemu mogą być szeroko wykorzystywane w przemyśle, w budownictwie, w warsztatach mechanicznych lub w transporcie.
Podnośniki nożycowe wykorzystuje się w halach produkcyjnych, podczas załadunku oraz rozładunku towaru, oraz na liniach produkcyjnych. Wszędzie tam, gdzie potrzeba więcej siły przy podnoszeniu przedmiotów. Stosowanie podnośników odciąża pracujących przy taśmie ludzi i pozwala na szybkie podnoszenie towarów.Podnośniki nożycowe hydrauliczne lub hydrauliczno-pneumatyczne wykorzystuje się w warsztatach wulkanizacyjnych lub w warsztatach samochodowych do ponoszenia pojazdów. Podnośniki nożycowe elektryczne wykorzystywane są wewnątrz budynków do prac budowlanych przy podnoszeniu materiałów budowlanych na większe wysokości.

Podnośniki nożycowe mają wiele zalet. Największą z nich jest ich duża mobilność, pozwalająca na ustawienie niewielkiego urządzenia, wszędzie tam, gdzie nie można by było użyć np. dźwigu. Poza tym podnośniki są stosunkowo lekkie, co pozwala ustawić je na dowolnym podłożu. Podnośniki nożycowe hydrauliczne są oszczędne, łatwe w eksploatacji i wygodne w obsłudze.
Podnośniki nożycowe mają też wadę, ponieważ są stosunkowo drogie. Jednak w przypadku, gdy będziemy wykorzystywać go w sposób ciągły, zakup ten szybko się zwróci. W sytuacji, gdy potrzebujemy podnośnika nożycowego sporadycznie, lepszym rozwiązaniem jest jego wypożyczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *