BHP na budowie

BHP na budowie

Praca na budowie wpisuje się na listę jednych z najbardziej niebezpiecznych. Dzieje się tak dlatego, iż pracownicy budowlani przemieszczają się na placu budowy zmieniając w ciągu dnia stanowiska swoich zajęć. Pracują na koparkach, przy wykorzystaniu podnośników, wykonują prace wysokościowe, pracują przy głębinowych wykopach – tych prac jest wiele i każde z nich stwarza potencjalne niebezpieczeństwo. Przy tego typu pracach nie można zapomnieć o zachowaniu należytych przepisów BHP. Prawo budowlane mówi o tym, że za bezpieczeństwo na budowie odpowiada kierownik budowy oraz kierownicy robót. To te osoby które nie tylko organizują całą pracę na placu budowy ale również są odpowiedzialni za bezpieczeństwo wykonywania prac na terenie budowy.

Praca na budowie a bezpieczeństwo i ochrona zdrowia

By praca na budowie mogła przebiegać zgodnie z przepisami BHP obowiązuje zorganizowanie wcześniejszego planu dotyczącego bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Na placu budowy nieodzownym elementem jest przestrzeganie restrykcyjnych zasad, które dotyczą między innymi:

  • ochrony ppoż i zasad postępowania w razie wybuchu pożaru
  • używaniu substancji chemicznych
  • obsługi różnego rodzaju urządzeń technicznych, maszyn budowlanych, użyciu zwyżek czy róznego rodzaju podnośników koszowych
  • zabezpieczenia przed nadmiernym hałasem, wibracjami i działaniem środków czy pyłów
  • przydzielenie odzieży ochronnej i obuwia roboczego
  • zasad poruszania się po terenie budowy
  • dbanie o czystość i składowanie materiałów na terenie placu budowlanego

plac budowy

Osoby odpowiedzialne za BHP

Tak jak w każdym miejscu pracy istnieją osoby odpowiedzialne za porządek i nadzór nad wykonywanymi pracami tak na placu budowy osobami, które sprawują opiekę w ramach BHP jest kierownik budowy. Jego obowiązkiem jest przede wszystkim pełnienie funkcji koordynatora bezpieczeństwa pracy oraz ochrony zdrowia na placu budowy. Kierownik budowy odpowiedzialny za BHP to osoba, która musi posiadać należytą wiedzę, doświadczenie, jak również znać zasady organizowania procesu budowlanego. Do tego powinna posiadać odpowiednie uprawnienia by móc kierować całą załogą pracowników na placu budowlanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *